Skövde: Kometa Halleya

Kometa Halleya to, poza planetami, najbardziej znany obiekt w Układzie Słonecznym. Wśród laików jest wręcz gwiazdą, bo, kiedy już jest widoczna na niebie, większość pomyślałaby szybko życzenie.

Niektórzy uważają, że to właśnie Kometa Halleya jest słynną Gwiazdą Betlejemską, która doprowadziła Trzech Króli do Jezusa w stajence. Przybliża się ona do Ziemi co 75 lat. Taka liczba czyni ją wyjątkową, ponieważ niektórzy w swoim życiu będą mogli ją zaobserwować dwa razy. Droga, którą jest dość długa. Kiedy znajduje się najbliżej Słońca jest gdzieś pomiędzy orbitami Merkurego i Wenus. Kiedy się oddala do najdalszego punktu swojej orbity, znajduje się w odległości 35 Jednostek Astronomicznych (przybliżona odległość Ziemi od Słońca) od Słońca. Ostatni raz była widziana w pobliżu Ziemi w 1986 roku, zatem ponownie pojawi się w 2061. Astronomowie przewidują, że będzie to dokładnie 28 lipca.

 

Kometa Halleya znajduje się w miejscowości Skövde. To piąty punkt na mapie naszej podróży. Według harmonogramu wyprawy powinniśmy tam dotrzeć 9 sierpnia.