Kiruna: Pas startowy dla wahadłowców

Marzysz o podboju kosmosu? Za chwilę będzie to możliwe. W Kirunie powstaje pas startowy dla wahadłowców. To właśnie stąd mają startować promy kosmiczne, które wyniosą kosmicznych turystów na orbitę Ziemi.

Szok końcowy. Przekroczenie tej granicy oznacza powstanie fali uderzeniowej. W Szwedzkim Układzie Słonecznym Kiruna jest oznaczona właśnie jako „termination shock”. Skąd te nazewnictwo? To zachowanie wiatru słonecznego ma wpływ na kształt heliosfery – tworzy nie tylko jej granice, ale również dzieli ją na dwa obszary, różniące się prędkością cząsteczek wiatru słonecznego. Wewnątrz jego prędkość jest ponaddźwiękowa. Kiedy dotrze do szoku końcowego, prędkość spada do prędkości poddźwiękowej. Kiedy jakiś obiekt przekroczony granicę szoku końcowego, znajdzie się w części heliosfery zwanej Płaszczem Układu Słonecznego. Dalej jest już tylko heliopauza –  granica płaszcza, a także całej heliosfery. Poza heliosferą nie rządzi już Słońce, a zaczyna dominować materia międzygwiezdna.

 

Kiruna

Według harmonogramu naszej wyprawy, powinniśmy dotrzeć do Kiruny 15 dnia naszej podróży,  czyli 21 sierpnia. Wówczas stworzymy tu mini-przewodnik po Kirunie i okolicach. A przede wszystkim – odwiedzimy pas startowy dla wahadłowców.