Luleå: Planetoida Sedna

Aby okrążyć Słońce, Planetoida Sedna potrzebuje około… 10 950 lat. W momencie jej odkrycia, ta sporych rozmiarów planetoida, znajdowała się w odległości 90 jednostek Astronomicznych (średnia odległość Ziemi od Słońca). Stała się tym samym najdalszym obserwowanym obiektem w Układzie Słonecznym.

Planetoida Sedna w tej chwili przybliża się do Słońca, a tym samym do Ziemi. W 2076 roku znajdzie się w tym miejscu swojej orbity, które jest najbliższe Słońcu. To wciąż jednak kawał drogi – będzie to odległość 76 Jednostek Astronomicznych (au). Przez kolejne 5500 lat będzie się znów oddalać, by osiągnąć aphelium – najdalszy punkt na swej orbicie. Będzie oddalona od Słońca o 910 au, około 19 razy dalej niż Pluton. Przez to Sedna uważana jest za „obiekt odłączony”. Jest tak daleko od Słońca, że ich orbita nie jest zaburzana przez żaden z gazowych olbrzymów, w szczególności przez Neptuna.

 

 

Planetoida Sedna, a właściwie jej model, znajduje się w mieście Luleå. Według harmonogramu naszej wyprawy powinniśmy tam dotrzeć 19 sierpnia. W tym miejscu powstanie krótki przewodnik, opisujące miasto i jego okolice. Zaglądajcie na bieżąco, w poszukiwaniu aktualizacji!