Tanie podróżowanie po Szwecji – możliwe?

Podróżowanie po Szwecji, niestety, nie należy do najtańszych. Ale są na to różne sposoby. Na przykład autostop, który ma się w całej Skandynawii świetnie.

Amatorów wciskania się komuś obcemu do samochodu za darmo, wbrew pozorom, nie jest wielu. Choć pachnie to niesamowitą przygodą i w Szwecji jest niezwykle proste do zrobienia tu pokażę wam inne metody. Na podróżowanie po Szwecji trzeba mieć po prostu sposób.

Promocje SJ

SJ to państwowy operator pociągów w Szwecji. Jeśli planujesz jechać jutro ze Sztokholmu do Kiruny – lepiej nie sprawdzaj cen biletów na ich stronie, bo grozi to osiwieniem.

Tanie podróżowanie po Szwecji

Tutaj akurat nie wyszło najgorzej. 1263 korony to 524 złote. To cena za bilet na miejscu siedzącym, w pociągu nocnym, kupowany przeddzień podróży. Dla szwedzkiego portfela może nie jest to majątek, ale student z Polski raczej nie będzie mógł sobie pozwolić na taką podróż. Tym bardziej, że trzeba jakoś stamtąd wrócić, więc w dwie strony wychodzi ponad 1000 zł. Ale takie podróże raczej planowane są z większym wyprzedzeniem. Sprawdzaj stronę SJ na długo przed planowaną datą rozpoczęcia podróży. Często wrzucane są tam promocje, nawet do 50%. Ale jeśli poniesie cię spontan, a jesteś studentem lub seniorem, to jest też opcja sista minuten. Wszystkie bilety z tej promocji zaznaczone są w tablece na czerwono i można je kupić na stronie SJ lub pobrać poprzez aplikację. Wystarczy wybrać którąś z opcji: młodzież, student lub senior. Na te promocje można liczyć prawie codziennie. Jednak pamiętaj – te bilety nie podlegają zwrotom, nie można zmienić nazwiska na bilecie, czy przekazać komuś innemu.

Zapłać za podwózkę

Niezwykle popularne w Polsce BlaBlaCar ma swojego szwedzkiego odpowiednika. Na Samåkning znajdziesz tysiące ofert, na dodatek celami podróży nie są jedynie szwedzkie miasta. Można znaleźć naprawdę dobre oferty. Na przykład za odcinek zaznaczony na mapie – z Flen do Värnamo – kierowca życzy sobie… 54 korony.

Jak tanio podróżować po Szwecji?

 

InterRail

Chcesz podróżować po całej Szwecji pociągami? Możesz zainwestować w bilety InterRail, czyli karnet na pociągi. Jest to opcja tylko dla osób na stałe mieszkających w którymś z krajów europejskich. Nie można też wykupić takiego karnetu na pociągi w kraju, w którym mieszkasz. Trzeba dokładnie wczytać się w warunki przewozu – niektóre pociągi (szczególnie pospieszne) wymagają wcześniejszej rezerwacji.

Autobusem przez Szwecję

Podróżowanie po Szwecji autobusem może być opłacalne! Choć podróż zajmuje więcej czasu, niż jazda pociągiem, to cena na pewno nam to zrekompensuje. Podróż z firmą Nettbuss, zamówiona dzień przed wyjazdem, ze Sztokholmu do Lund kosztować będzie 360 koron. Ale można znaleźć mnóstwo promocji, a bookowanie z wyprzedzeniem to znacznie niższe ceny. Firm jest bardzo, między innymi FlixBus, czy Swedbuss.

Samolot

To również jest opcja! Trzeba tylko wiedzieć, gdzie i jak szukać. Jest wiele ogólnoświatowych portali do wyszukiwania tanich lotów, na przykład Skyscanner. Spróbuj w opcjach wyszukiwania ustawić miejsce wylotu „Polska – wszystkie lotniska”, miejsce przylotu „Szwecja – wszystkie lotniska”, a czas wylotu na „Najtańszy miesiąc”. Rezultaty mogą zaskoczyć. Miejscem wylotu może też być cała Szwecja, czy „Sztokholm – wszystkie lotniska”. Skyscanner wyszuka wówczas wszystkie najtańsze bilety.

Pojedz samochodem za darmo

Sposób nie jest sprawdzony osobiście, ale może wy macie z tym doświadczenia. Taką ofertę ma u siebie europejska wypożyczalnia samochodów Hertz. Czasem zdarza się, że samochód musi zmienić miejsce swojego położenia – z jednego biura do drugiego. Zamiast wynajmować do tego swojego pracownika, oddają kierownicę klientom. Całkowicie za darmo. Wystarczy się zarejestrować na ich stronie i sprawdzić planowaną trasę.

Tanie podróżowanie po Szwecji.

 

Masz dużo większe plany względem Szwecji? Sprawdź, jak możesz zdobyć pieniądze na podróż marzeń.

 

2 myśli na temat “Tanie podróżowanie po Szwecji – możliwe?

Dodaj komentarz