Tanie noclegi – jak znaleźć tanie spanie w Szwecji?

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Sposobów, jak znaleźć tanie noclegi w podróży, jest pełno. Z kolei o tym, jak słono kosztuje podróżowanie po Szwecji, krążą legendy. Ale na wszystko przecież są sposoby!

Dlaczego warto jechać do Szwecji? Ja znam co najmniej 49 powodów. Jeśli dobrze poszukasz w Sieci, możesz znaleźć mnóstwo sposobów na tanie podróżowanie po całej Szwecji. Ale to przecież dopiero początek kosztów – musisz coś jeść, musisz znaleźć dach nad głową.

Namiot

W Szwecji, a w zasadzie w całej Skandynawii, istnieje pewne fantastyczne, niepisane prawo – allemansrätten. Dosłownie oznacza to „prawo wszystkich ludzi”, a w pragmatyce polega na tym, że każdy człowiek ma równe prawo do natury. Co to oznacza? Możesz do woli i gdziekolwiek zechcesz rozbić namiot, łowić ryby, czy zbierać jagody i grzyby. Gdziekolwiek oznacza również tereny prywatne. Musisz jedynie uszanować prywatność właścicieli i raczej nie rozbijać im namiotu pod oknem. No, chyba, że ci pozwolą.

Karta STF

Svenska Turistföreningen, czyli Szwedzkie Biuro Turystyczne, ułatwia turystom podróżowanie po Szwecji. Umożliwiają członkostwo w organizacji, które nie tylko wiąże się z wieloma korzyściami, ale również pomaga utrzymać przyrodę i naturę w dobrej formie, pod naporem cywilizacji. Najważniejszą korzyścią, z punktu widzenia turysty, są bardzo duże zniżki na noclegi we wszystkich ośrodkach należących lub współpracujących z STF. A jest ich aż 287, co widać na poniższej mapie.

Tanie spanie w Szwecji

Jeśli mieszkasz w Szwecji, za członkostwo musisz zapłacić 295 koron za osobę dorosłą. Jeśli jesteś spoza Szwecji, ale mieszkasz w kraju europejskim za kartę STF należy zapłacić tylko 140 koron. Dzięki tej karcie noclegi w ośrodkach STF są tańsze aż o 25%. Warto też podkreślić, że one same w sobie nie są drogie. Za nocleg w STF Abisko Fjällstation trzeba zapłacić około 790 koron (ok. 330 zł). Jak na Szwecję, na dodatek w środku Parku Narodowego Abisko, to całkiem nieźle.

CouchSurfing

CouchSurfing, czyli serfowanie po kanapach. Pomysł na tę stronę zrodził się w 2002 roku. Początkowo dotyczył jedynie kręgu znajomych twórcy, Amerykanina Caseya Fentona. Dziś CS ma w swojej bazie ponad 7 milionów użytkowników. Idea CouchSurfingu polega na tym, by podróżować po świecie i mieszkać u „lokalsów”, którzy oferują ci swoją kanapę na nocleg. Całkowicie za darmo. Przyłączając się do społeczności CS decydujesz, czy tylko jesteś surferem czy też oferujesz nocleg u siebie. Wspaniałych ludzi jest tam mnóstwo. Mnóstwo jest też ofert. Czasem jest to kanapa, czasem nawet łóżko, a czasem i całe mieszkanie tylko dla ciebie. CouchSurfing w Szwecji ma się całkiem nieźle. W samym Malmö znajdziemy 2,739 gospodarzy. W Göteborgu – 11,118. A w Sztokholmie aż 12,257 osób! Szansa, że w tym terminie, w którym odwiedzisz stolicę, ktoś będzie mógł cię przenocować jest ogromna. A do tego zwykle wiąże się to z tym, że gospodarz czuję się odpowiedzialny, by pokazać ci najciekawsze miejsca na mapie swojego miasta.

Łap oferty!

Korzystasz czasem z Groupona? W Szwecji działa jego odpowiednik. Na Letsdeal.se można znaleźć ciekawe oferty noclegowe, restauracyjne czy wycieczkowe (na przykład na kryssning). Poza tym możesz tam kupić wszystko, co może ci się do podróżowania przydać – rower, rolki, plecaki, czy masaż stóp.

2 myśli na temat “Tanie noclegi – jak znaleźć tanie spanie w Szwecji?

Dodaj komentarz