Lövstabruk: Uran

Uran, z punktu widzenia Ziemi, jest dziwną planetą. Jego oś nachylenia wynosi prawie 98%, więc w naszych oczach… Leży. Okrąża Słońce w ciągu 84 ziemskich lat, ale niezwykle szybko kręci się wokół własnej osi. Przez to, że dzień trwa tam zaledwie 17 godzin Uran jest nieco spłaszczony.

Uran jest też najzimniejszą planetą Układu Słonecznego. Temperatury potrafią spaść do -224 stopni Celsjusza. Bieguny Urana leżą tam, gdzie u innych planet leży równik. Przez to położenie jeden z jego biegunów jest zawsze zwrócony w kierunku Słońca. Zatem po drugiej stronie panuje wieczna ciemność. Jedynie wokół jego pasa równika występują krótkie cykle wschodów i zachodów słońca. Ziemianie raz mieli kontakt bezpośredni z Uranem. W 1986, po dziewięciu latach podróży międzyplanetarnej, dotarła do niego sonda Voyager 2. Kiedy sonda zbliżyła się do Urana na prawie 82 tysiące kilometrów, urwał się z nią kontakt na półtorej godziny. Uran blokował jej możliwość przesyłu danych. Jak dotąd niesprawdzone legendy głoszą, że na Uranie występują… Deszcze diamentów.

Model Urana znajduje się w małej mieścinie Lövstabruk. Kiedy tam dotrzemy – powstanie tutaj przewodnik po okolicach. Zaglądajcie! Stary wyprawy już 6 sierpnia. Według harmonogramu naszej wyprawy powinniśmy tam dotrzeć 14 sierpnia!