Szwedzki Układ Słoneczny

A gdyby tak spełnić marzenia z dzieciństwa i wzbić się w przestrzeń kosmiczną? Móc nie tylko zobaczyć planety Układu Słonecznego z bliska, ale również dotknąć je, zrobić im zdjęcia..?

W Szwecji wybudowano największy na świecie model Układu Słonecznego – modele planet, księżyców i planetoid rozmieszczone są na terenie całego kraju w skali 1:20 milionów. Ten budynek, który jest widoczny niemalże z każdego krańca Sztokholmu, to Globen. Największa sferyczna budowla na świecie.W szwedzkim Układzie Planetarnym jest Słońcem. Oddalony od niej o 326 kilometrów Pluton ma zaledwie 12 centymetrów średnicy. To o 917 razy mniej…

Podróż przez Szwedzki Układ Słoneczny to podróż w głąb Szwecji. To podróż przez szwedzkie tradycje, kulturę i obyczaje, które zmieniają się diametralnie, im dalej jesteśmy od Słońca. Ta podróż zakończy się – mistycznie – w miejscu, w którym powstaje pas startowy dla wahadłowców, czyli w Kirunie – najdalej wysuniętym na północ miastem w Szwecji.

Szwecja i jej Układ Słoneczny

Nasza droga

Podróż przez Szwedzki Układ Słoneczny to prawie 1400-kilometrowa droga na północ Szwecji. Naszym podstawowym założeniem jest, aby znaleźć się w tych miejscach, w których znajdują się planety, księżyce czy inne ciała niebieskie. Chcemy wokół nich zbudować piękną historię, poznać fantastycznych ludzi, poznać ich marzenia czy problemy, z którymi się zmagają na co dzień. Sam Układ Słoneczny jest zatem tylko pretekstem, by pokazać prawdziwą Szwecję i Szwedów. Odwiedzimy wszystkie punkty na mapie Sweden Solar System. Zaczniemy od południa, od Komety Swifta-Tuttle’a (Karlshamn), poprzez planetoidę  2007 OR10 (Malmö), planetoidę transneptunową Quaoar (Gislaved), planetę karłowatą Makemake (Göteborg),  planetoidę Varda (Uddevalla), Kometę Halleya (Skövde), Słońce, Merkurego, Wenus, Ziemię, planetoidę Eros, planetoidę Saltis, Marsa (wszystkie znajdują się w Sztokholmie), planetoidę Westę (Täby), asteroidę Palomar–Leiden (Knivsta), Jowisza (Sigtuna), Saturna i jego 62 księżyce (Uppsala), Urana (Lövstabruk), Neptuna (Söderhamn), Plutona i Charona (Delsbo). Później znajdziemy się w pasie Kuipera i odwiedzimy Ixion (Härnösand). Dalej na północ odnajdziemy planetę-karła Eris (Umeå), planetoidę transneptunowa Sednę (Luleå). Podróż zakończymy mistycznie – na placu budowy pasa startowego dla wahadłowców w Kirunie.

Cel

Naszym głównym celem jest nakręcenie filmu dokumentalnego. Jego bohaterem będzie 80-letni, emerytowany pilot wojskowych odrzutowców, który całe życie marzył o tym, by polecieć w kosmos. Niedawno stracił miłość swojego życia – zmarła jego ukochana żona. Po ponad 50 latach małżeństwa nie umie już żyć w samotności. Chcemy pokazać i jemu, i światu, że wiek nie może stanowić przeszkody w realizowaniu swoich marzeń.

 

Ze Szwecji w gwiazdy